Summit-ul Comunității Politice Europene de la Erevan: Republica Moldova își reconfirmă locul în Europa

După ce, în anul 2023, era gazda summit-ului Comunității Politice Europene, Maia Sandu continuă să susțină interesele Republicii Moldova în Europa și în acest format, prin participarea la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene, cu tema „Construind împreună viitorul: unitate şi stabilitate în Europa”, care a avut loc în perioada 3-4 mai 2026, […]
7 mai 2026

După ce, în anul 2023, era gazda summit-ului Comunității Politice Europene, Maia Sandu continuă să susțină interesele Republicii Moldova în Europa și în acest format, prin participarea la cea de-a opta reuniune a Comunității Politice Europene, cu tema „Construind împreună viitorul: unitate şi stabilitate în Europa”, care a avut loc în perioada 3-4 mai 2026, în Armenia.

Comunitatea Politică Europeană este un forum informal al tuturor statelor europene, cu excepția Belarusului, Rusiei și Vaticanului. Aceasta se reunește, la nivel de lideri, de două ori pe an, de când președintele francez Emmanuel Macron a inițiat formatul în 2022, la scurt timp după invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina.

Cu prilejul participării la summit-ul de la Erevan, Maia Sandu a purtat discuții cu mai mulți șefi de stat din Uniunea Europeană despre consolidarea păcii și securității și despre viitorul european al Republicii Moldova.

Liderii de la Bruxelles, printre care Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene și António Costa, președintele Consiliul European, au reafirmat sprijinul pentru parcursul european al Chișinăului.

Ursula von der Leyen: „Astăzi ne-am reafirmat sprijinul: un Plan de Creștere în valoare de 1,9 miliarde de euro, care deja produce rezultate. Și un parcurs european tot mai credibil. Vă puteți baza pe sprijinul deplin al Europei”.

Antonio Costa: „susțin pe deplin eforturile pe calea aderării la Uniunea Europeană și mă bucur să văd că moldovenii beneficiază deja de integrarea treptată. Aștept cu nerăbdare următorul summit Uniunea Europeană – Republica Moldova”.

Cu acest prilej, președintele României (care a călătorit împreună cu Maia Sandu până la Erevan) a menționat că decizia privind deschiderea negocierilor de aderare pentru Republica Moldova ar putea fi anunțată la începutul acestei veri: „O să avem un răspuns la sfârșitul lunii iunie în ceea ce privește Moldova și să sperăm că răspunsul va fi pozitiv, în sensul că Moldova va începe oficial procesul de aderare la Uniune cu primul cluster, cel privind chestiunile democratice fundamentale”.

În cadrul summit-lui, Maia Sandu a co-prezidat, alături de președintele Franței, o sesiune dedicată rezilienței democratice în fața amenințărilor hibride, una dintre temele centrale ale agendei europene în actualul contextul de securitate.

Maia Sandu a participat și la cea de-a doua reuniune a Coaliției europene împotriva drogurilor, lansată în octombrie 2025, la inițiativa președintelui Franței și a premierului Italiei.

Totodată, în marja summit-ului, Maia Sandu a mai avut discuții bilaterale cu Giorgia Meloni, președinta Consiliului de Miniștri al Italiei, Keir Starmer, prim-ministrul Marii Britanii, Donald Tusk, prim-ministrul Poloniei, Pedro Sánchez, prim-ministrul Spaniei, și Mark Rutte, secretarul general al NATO.

Distribuie articolul

Citește și