Ideea reunificării Republicii Moldova cu România revine tot mai des în discursul public și politic de pe ambele maluri ale Prutului, în special pe fondul războiului din Ucraina, al parcursului european al Chișinăului și al apropierii tot mai accentuate dintre cele două state românești. Istoricul și fostul deputat Octavian Țîcu susține că actualul context regional și politic reprezintă cea mai favorabilă „fereastră” pentru realizarea Unirii de după anii 1989-1991. Declarațiile au fost făcute recent, la Varșovia, pentru „Vot-Tak. Moldova”.
Potrivit lui Țîcu, schimbările geopolitice din regiune, sprijinul deschis al unor lideri politici pentru ideea reunificării și creșterea numărului de susținători ai acestui ideal creează premise fără precedent pentru apropierea Republicii Moldova de România.
„Cred eu că din anii 1989-1991 n-a mai fost o situație atât de favorabilă pentru realizarea unirii cum există la ora actuală și vă spun câteva elemente importante care îmi dau această convingere. În primul rând, avem la conducere în Republica Moldova și în România doi președinți care sunt unioniști și care au declarat că Unirea este o opțiune pentru Republica Moldova de realizare a aderării la Uniunea Europeană și la NATO. A făcut-o atât președintele Nicușor Dan cât și președinta Republicii Moldova, doamna Maia Sandu. În al doilea rând, la nivel politic, lideri de partide politice, miniștri, deputați de pe ambele maluri ale Prutului nu mai au reținerea în a vorbi despre Unire ca o opțiune de viitor pentru Republica Moldova”, a declarat Octavian Țîcu.
Istoricul afirmă că schimbările de mentalitate din societate sunt alimentate inclusiv de apropierea culturală și educațională dintre cetățenii celor două state.
„Sigur, în al treilea rând, este creșterea evidentă a numărului susținătorilor ideii de reunire. Avem istoric, să spunem așa, nucleul unionist tradițional care a crescut în timp datorită faptului că oamenii compară nivelul de viață, opțiunile de securitate, bunăstarea cu România, obțin cetățenie, crește numelor tinerilor care învață limba română, istoria românilor și se pătrunde ideea de a fi români și asta cumva ne ajută”, a adăugat Țîcu.
Octavian Țîcu consideră însă că principalul factor care a accelerat această schimbare de optică constă în războiul declanșat de Rusia împotriva Ucrainei și sentimentul de insecuritate pe care acesta l-a generat în Republica Moldova.
„Și nu în ultimul rând, pentru că declarațiile doamnei președinte și a ambilor președinți cumva încurajează aceste manifestări, dar evenimentul probabil cel mai important care a determinat această schimbare de optică este războiul din Ucraina. Pericolele la care suntem expuși au arătat că armată nu avem, statul are grave probleme în a-și asigura securitatea. (…) În anul 1918 foarte mulți care erau contra Unirii și-au schimbat părerile după ce au văzut barbariile bolșevicilor, iar frica de a nu fi exterminați i-au determinat să opteze pentru Unirea cu România, la fel ca în condițiile noastre în care nu știm care vor fi finalitățile acestui război. Se creează pentru mulți senzația că doar printr-o reunire cu România putem să ne asigurăm securitatea”, a conchis Octavian Țîcu.
(cotidianul.md, 21 mai 2026)




