Una dintre principalele concluzii desprinse în cadrul celei de-a treia ediții a Moldova Cybersecurity Forum 2026, desfășurat la Chișinău, în perioada 12 – 13 mai, este că Republica Moldova dispune de un nivel înalt de pregătire pentru a face față atacurilor cibernetice, experiență folositoare pentru partenerii din Uniunea Europeană, un motiv de necontestat pentru integrarea Republicii Moldova în sistemul colectiv de protecție cibernetică al UE.
Conform lui Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării: „Provocările de ordin cibernetic nu mai au hotare. Am văzut acest lucru în 2024 și 2025, în acel război hibrid împotriva țării noastre. Nicio națiune nu mai este o insulă separată – cu toții suntem vulnerabili. Republica Moldova s-a angajat în cooperarea regională și participă în activități trilaterale de luptă împotriva atacurilor hibride alături de România și Ucraina”.
De menționat că, anul acesta, Republica Moldova, România și Ucraina au semnat un memorandum trilateral care instituie „Cyber Alliance for Regional Resilience” (Tripla Alianță Cibernetică), cu scopul de a facilita schimbul de informații, expertiză și bune practici, dezvoltarea de capacități comune, utilizarea tehnologiilor avansate, precum și acordarea de asistență reciprocă în protejarea valorilor democratice și a infrastructurilor critice.
Spusele oficialului moldovean au fost confirmate și de Dan Cîmpean, directorul Direcției Naționale de Securitate Cibernetică a României: „Amestecul Rusiei în 2024 – 2025, în timpul alegerilor parlamentare și prezidențiale, prin operațiuni cibernetice și propagandă, a fost un punct de pornire de unde am învățat cum să fim rezilienți. Am învățat asta de la Republica Moldova”.
La rândul său, Máté Csicsai, șef adjunct al Delegației UE în Republica Moldova, a menționat că: „Moldova are foarte multe lecții pe care le poate împărtăși cu partenerii săi. Această țară rămâne pe linia de front cibernetic, demonstrând că este capabilă să răspundă la aceste provocări. Concomitent, locul Republicii Moldova devine tot mai pronunțat în comunitatea cibernetică din Europa”.
De menționat și declarația lui Klaid Mägi, expert în securitate cibernetică la Academia de E-Guvernare din Estonia: „Dacă, acum trei ani, Republica Moldova ocupa poziția 121 din aproximativ 200 de state în Indexul Național de Securitate Cibernetică realizat de Academia de E-Guvernare din Estonia, astăzi se află pe locul șapte. Aveți infrastructura critică definită, o nouă strategie de securitate cibernetică și diverse legi și reglementări”.
Cele prezentate mai sus sunt suficiente motive pentru ca Republica Moldova să-și prezinte candidatura la UE ca pe un câștig strategic pentru securitatea Europei, argumentând că experiența în contracararea războiului hibrid al Rusiei, de la interferențe electorale la campanii de dezinformare, poate ajuta statele membre să facă față unor amenințări similare
Conform Maiei Sandu: „Moldova are ce oferi. Nu cerem doar să fim protejaţi – contribuim la rândul nostru. Am petrecut ultimii ani în prima linie a războiului hibrid şi împărtăşim aceste lecţii dificile cu oricine se confruntă cu aceleaşi provocări”.




