Odată cu înlăturarea lui Dmitri Kozak, la Kremlin a învins gruparea pro-război, Kozak fiind singurul oficial rus de rang înalt care, deși discret, „și-a exprimat dezacordul față de război”, iar în acest an i-a propus lui Putin încetarea ostilităților și începerea negocierilor de pace cu Ucraina.
Din acest motiv, odată cu lansarea invaziei din Ucraina, Dmitri Kozak și-a pierdut din atribuții, omul responsabil de preluarea sarcinilor sale fiind Serghei Kirienko, un personaj odios, fără scrupule și principii, orientat spre rezultate cu orice preț, care și-a demonstrat eficiența în perioada în care a coordonat rusificarea, prin război, a regiunilor ocupate din estul Ucrainei.
Kozak era considerat curatorul Rusiei pentru Republica Moldova, acesta încercând, ani de-a rândul, să preia controlul politic asupra Moldovei cu mănuși albe, iar acum Putin l-a înlocuit cu Kirienko, care este echipat cu mănuși de box. Evident, schimbarea are legătură cu alegerile parlamentare de săptămâna viitoare din Republica Moldova, semnalând faptul că Kremlinul a devenit agresiv în aplicarea planurilor de sprijinire a forțelor pro-ruse de la Chișinău și de contracarare a apropierii țării de UE.
După îndepărtarea lui Dmitri Kozak, „partida războiului” de la Kremlin va înteți războiul hibrid împotriva Europei, cu accent pe Polonia, statele baltice și România, iar în Ucraina va urmări tăierea accesului Ucrainei la mare, întețindu-și atacurile asupra Herson, Nikolaev și Odesa
Deoarece este aproape imposibil pentru ruși să cucerească Odesa, Kremlinul consideră că există o variantă mai ușoară, folosindu-se de alegerile parlamentare din Republica Moldova pentru a-și instala oameni loiali la Chișinău, vizând înlăturarea conducerii pro-europene și utilizarea Transnistriei pentru operațiuni hibride împotriva Ucrainei.
Planul lui Kirienko pentru destabilizarea Moldovei începe cu schimbarea majorității parlamentare, apoi suspendarea Maiei Sandu, stoparea luptei anticorupție, instalarea unor procurori aserviți care să facă dosare politice „la comandă”, alegeri anticipate cu cumpărare de voturi și restrângerea votului diasporei, acestea fiind urmate de intrarea masivă a unor „turiști” și activarea „armatei” ruse din Transnistria.
Mai apoi, deschiderea unui front hibrid la sudul Odesei, infiltrări și sabotaje pentru a crea imaginea unei confruntări între Republica Moldova și Ucraina.
Pentru ca acest lucru să nu se întâmple, totul ține de votul cetățenilor moldoveni la apropiatele alegeri, un vot pentru libertate, democrație și bunăstare în Uniunea Europeană și nu pentru sărăcie și corupție sub jugul rusesc.



