Pe 11 mai, Ion Ceban a revocat-o pe Irina Gutnic din funcția de viceprimară a municipiului Chișinău, fără a menționa motivul deciziei sale. În ceea ce o privește, Irina Gutnic susține că revocarea sa din funcție a fost făcută ilegal, deoarece contravine prevederilor legale privind modul de eliberare din funcție a unui viceprimar și anunță că va contesta decizia în instanță.
Gutnic îl acuză pe Ion Ceban de „abuz de putere” și administrare politizată a Primăriei Chișinău, vorbind despre un climat tensionat în cadrul administrației municipale, pe care îl descrie ca fiind bazat pe „control și frică”.
Și pentru că au ales să-și spele rufele murdare în public, Irina Gutnic îl acuză pe Ion Ceban că funcționarii din primărie ar fi supuși unor presiuni, iar deciziile administrative ar fi influențate politic: „Funcționarii din primărie sunt folosiți pentru a legitima decizii deja luate. Există presiuni permanente”.
Mai mult, Gutnic dezvăluie că, în unele cazuri, s-ar cere executarea unor acțiuni „la limită sau chiar dincolo de legalitate”, criticând și existența „favoritismelor” în activitatea primăriei.
Aceasta mai spune că revocarea sa trebuie tratată ca „un semnal de alarmă din interiorul sistemului” instaurat la Primăria Chișinău: „Nu mai este vorba despre greșeli. Este vorba despre un sistem care produce probleme și le acoperă”.
De partea Irinei Gutnic pare a fi și viceprimarul Victor Pruteanu, care a declarat că fosta sa colegă „a fost supusă unor presiuni enorme” înainte de a fi revocată din funcție, fără să explice însă din partea cui ar fi venit presiunile.
Se pare că ruptura dintre Irina Gutnic și Ion Ceban, ambii aflați la vârful partidului politic Mișcarea Alternativa Națională (MAN), ar fi fost declanșată de decizia acestuia de a forma Blocul „Alternativa”, pentru a candida în comun cu alte partide la alegerile parlamentare din 2025, care ar fi fost luată fără consultarea partidului, de altfel ca toate deciziile importante ale MAN: „Decizia a fost anunțată cu 10 minute înainte de conferința de lansare, fără discuții interne, fără o dezbatere democratică sau fără un vot veridic”. Gutnic susține că mai mulți membri ai MAN s-ar fi opus acestei direcții politice și că în interiorul formațiunii ar exista „nemulțumire profundă”.
În acest context, nu este o surpriză că Irina Gutnic a anunțat că a depus cererea de părăsire a Partidului Mișcarea Alternativa Națională, precum și cererea de retragere din funcția de președinte al Organizației Teritoriale Chișinău a partidului.
Oare ce ne rezervă viitorul? O să fie oare Irina Gutnic buturuga care răstoarnă carul lui Ion Ceban? Se va da da la o parte vălul de pe acțiunile lui Ion Ceban și vom auzi sunet de cătușe, datorită Irinei Gutnic?




