Într-o conferință de presă susținută la Chișinău, la finalul discuțiilor oficiale cu președintele interimar al României Ilie Bolojan, care a avut loc în 1 martie 2025, Maia Sandu a menționat, cu vădită emoție în glas, că: ”Știm cum e să fim lipsiți de frați și prieteni. Am trăit vremuri în care Moscova a vrut să ne șteargă identitatea, să ne omoare limba și cultura. Vremuri în care ne-au impus granițe artificiale, ne-au separat prin sârmă ghimpată, despărțind familii, prieteni, frați de surori. Vremuri în care ei au pretins că știu cine suntem și ce să gândim, cum să vorbim. Astăzi suntem aici dovedind că am rezistat, că suntem mai puternici decât cei care au vrut să ne dezrădăcineze și să ne reducă la tăcere. Astăzi am arătat că suveranitatea aparține poporului, nu se dictează de la Moscova, nu se cumpără cu bani murdari”.
La rândul său, Ilie Bolojan a afirmat că Republica Moldova nu este singură în fața provocărilor, în contextul războiului de la graniță, subliniind că România susține necondiționat viitorul pro-european al Republicii Moldova.
Dintre proiectele economice de sprijinire a Republicii Moldova, de către România, putem aminti cele din domeniul consolidării independenței energetice precum construcția liniilor electrice aeriene Isaccea – Vulcănești – Chișinău și Suceava- Bălți, care vor conecta rețeaua electrică a Republicii Moldova la cea românească și la piața europeană sau gazoductul Iași – Ungheni, care a permis Republicii Moldova să nu mai depindă de un singur furnizor de gaze naturale și să poată cumpăra gaze de pe piața europeană. Nu trebuie omisă nici contribuția României la construirea a cinci poduri rutiere noi peste Prut: Ungheni – Ungheni, Costești – Stânca, Leova – Bumbăta, Leca – Fălciu și Bărboieni – Răducăneni sau faptul că, de ani buni, România este principalul partener comercial al Republicii Moldova, pe piața românească ajung peste o treime din exporturi, fiind și cel mai mare investitor în economia Republicii Moldova.



