Dorin Recean: Rusia vrea să trimită 10000 de soldați în Transnistria

Rusia vrea să instaleze un guvern pro-Kremlin în Republica Moldova care să-i permită să desfășoare 10000 de soldați în regiunea separatistă Transnistria : „vor să-și consolideze prezența militară în regiunea transnistreană. Vă puteți imagina, cu 10000 de soldați, ce pârghie și presiune ar fi asupra părții sud-vestice a Ucrainei ? Dar și aproape de România, care este […]
5 iunie 2025

Rusia vrea să instaleze un guvern pro-Kremlin în Republica Moldova care să-i permită să desfășoare 10000 de soldați în regiunea separatistă Transnistria : „vor să-și consolideze prezența militară în regiunea transnistreană. Vă puteți imagina, cu 10000 de soldați, ce pârghie și presiune ar fi asupra părții sud-vestice a Ucrainei ? Dar și aproape de România, care este stat membru NATO”.

Premierul moldovean a avertizat că Rusia urmărește consolidarea controlului asupra Transnistriei și derulează ample operațiuni de influență: propagandă și finanțări ilegale către partide și alegători. Astfel, în 2024, Kremlinul ar fi cheltuit echivalentul a 1% din PIB-ul Moldovei pentru astfel de campanii.

În context, Dorin Recean a menționat reținerea unor cetățeni moldoveni care se întorceau din Rusia cu sume mari de bani, până la 1,2 milioane de dolari în numerar, și faptul că circa 130000 de alegători ar fi fost plătiți din surse rusești, la alegerile prezidențiale din 2024.

De menționat că, Rusia a staționat în Transnistria un număr mare de soldați după 1992, când Moscova a mobilizat forțe pentru a sprijini regiunea în războiul separatist față de Republica Moldova, care s-au tot redus până în prezent, când se estimează că mai există aproximativ 1500 de militari, majoritatea fiind localnici, doar câțiva fiind trimiși direct din Rusia, deoarece Transnistria este înconjurată de Ucraina și de teritoriul controlat de autoritățile pro-europene de la Chișinău, care nu permit trecerea soldaților ruși pe teritoriul lor.

Cea mai mare parte a contingentului rus din Transnistria se concentrează pe securizarea vastului depozit de arme din regiune, rămas din perioada sovietică. Chișinăul a cerut în repetate rânduri retragerea acestora, susținând că prezența lor reprezintă o încălcare a suveranității țării.

Distribuie articolul

Citește și