Cu privire la “unirea” Republicii Moldova cu Rusia
Partidul Liberal condamnă cu maximă fermitate congresul trădării naționale, organizat la Moscova de Kremlin, împreună cu fugarul criminal Ilan Șor – chiar ziua în care în Republica Moldova se comemorau 76 de ani de la deportările regimului comunist rus de ocupație, care a distrus destine și a mutilat viitorul românilor din Basarabia.
În fața unei adunături de complici, corupți, fugari și trădători precum Marina Tauber, Vasile Bolea, primarii din Orhei și Taraclia, dar și în prezența oficialilor ruși Leonid Sluțki și Konstantin Kosacev, Ilan Șor a cerut nici mai mult, nici mai puțin, decât unirea Republicii Moldova cu Federația Rusă – un stat terorist care ne-a ocupat teritoriul de trei ori și ne-a rupt de la Țara- Mamă, România. Iar astăzi a invadat și a ocupat o parte din teritoriul Ucrainei, bombardând și omorând sute mii de ucraineni și distrugând sute de localități.
Ce poate să ne lege pe noi de Rusia, trădătorilor de Neam? Deportările? Gulagul? Foametea organizată? Limba rusă, care ne-a fost băgată pe gât?… Bisericile demolate? Executarea elitei intelectuale? Aceasta “uniune” cu Rusia ne-o doriți? “Fericirea” unui coșmar, reîncărcat în ambalajul mincinos al „blocului Victorie”?
Partidul Liberal constată, că Blocul „Victorie” este o creație a Kremlinului, o unealtă de destabilizare și subordonare, menită să arunce Republica Moldova înapoi în brațele imperiului care ne-a ocupat, distrus și jefuit.
Iar Ilan Șor – condamnat penal la 15 ani de închisoare pentru furtul miliardului – vrea acum să fure toată republica. La comanda Kremlinului, el și acoliții săi vor să transforme R. Moldova într-un satelit obedient al Rusiei, cu parlament și valută comună, în afara Europei, în afara civilizației, cu limba și istoria Rusiei în capul mesei.
Mai mult, amenințările lansate de Șor la adresa unor oficiali reprezintă un apel la violență și destabilizare, o declarație la răsturnarea ordinii constituționale.
Partidul Liberal cere Procuraturii Generale și SIS să investigheze declarațiile anti-statale de la așa zisul Congres de la Moscova și să ia măsurile necesare.
Totodată, Pl face apel către cetățenii Republicii Moldova:
Să nu uite, că Rusia ne-a ocupat și umilit aproape 200 de ani. Că viitorul nostru nu poate fi împreună cu “lumea rusă”. Că votul nostru la alegerile din 28 septembrie curent nu trebuie dat unor criminali, trădători și păpușari ai Moscovei, care vor să ne întoarcă în închisoarea rusă și lagărele siberiene.
Unirea cu Rusia este din nou anexarea teritoriului fostei Basarabii (RM). Unirea trebuie să să se facă nu cu Rusia, care ne-a ocupat și ne este străină, ci cu România, care este Țara noastră de la care ne-au rupt rușii. Iar pentru a realiza acest vis trebuie să fim cu lumea liberă – Uniunea Europeană.




