De ziua Independenței Republicii Moldova, limba română a devenit limba Uniunii Europene!

Ieri, Președinta Maia Sandu le-a reamintit moldovenilor cine sunt : ,,Tu ai păstrat tradițiile Moldovei și ai adunat familiile acasă. Tu ai muncit onest. Ai avut grijă de pământ și ai pus pe masă roadă bună. Tu ai pus cărămidă peste cărămidă. Ai construit o școală. Ai făcut un drum. Tu ai fost la datorie și […]
28 august 2025

Ieri, Președinta Maia Sandu le-a reamintit moldovenilor cine sunt : ,,Tu ai păstrat tradițiile Moldovei și ai adunat familiile acasă. Tu ai muncit onest. Ai avut grijă de pământ și ai pus pe masă roadă bună. Tu ai pus cărămidă peste cărămidă. Ai construit o școală. Ai făcut un drum. Tu ai fost la datorie și ai ajutat mii de oameni. Tu ai salvat o viață. Tu ai adus frumosul în viața noastră. Tu ai clădit o viață. Tot ce faci tu înseamnă Moldova. Când tu te simți în siguranță, Moldova este în siguranță. Când tu acționezi liber și independent, Moldova este liberă și independentă. Când tu alegi drumul corect, Moldova este pe drumul corect. Moldova trăiește prin tine. Prin fiecare mână care muncește. Prin fiecare inimă care iubește. Noi făurim drumul Moldovei. La mulți ani, Moldova!”

Republica Moldova a marcat, la 27 august 2025, 34 de ani de la proclamarea Independenței, prin depuneri de flori la monumentul „Maica Îndurerată” din Complexul Memorial „Eternitate”, urmate de un omagiu la monumentul domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt,

Cu acest prilej, Uniunea Europeană a transmis un mesaj de felicitare Republicii Moldova, reafirmând sprijinul ferm pentru parcursul democratic şi european al ţării: „Astăzi, Republica Moldova îşi sărbătoreşte libertatea şi dreptul de a decide singură asupra viitorului său. Independenţa nu este doar o amintire, este o responsabilitate constantă a cetăţenilor. Uniunea Europeană sprijină o Moldovă puternică, democratică şi prosperă, unde tinerii găsesc oportunităţi acasă, iar fiecare cetăţean contribuie la un viitor mai bun. La mulţi ani Republica Moldova!”

Apoi, Chișinăul i-a întâmpinat pe Emmanuel Macron, Friedrich Merz și Donald Tusk, care s-au adresat cetățenilor de pe scena din Piața Marii Adunări Naționale, după care cei peste 90 de mii de moldoveni și-au afirmat identitatea pe muzica Zdob și Zdub, Irina Rimeș, Magnat, Feoctist, Satoshi, culminând cu declarația „Născut în Moldova”, interpretată deCarla’s Dreams la unison cu mii de voci din piață.

Emmanuel Macron a fost întâmpinat cu urale și ovații de mulțimea adunată în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, unde a rostit un discurs integral în limba română: „Datorită vouă, în această seară, inima Europei bate mai puternic ca niciodată la Chișinău. Am venit să vă transmit mesajul de prietenie din partea poporului francez care admiră luptă voastră pentru democrație și justiție. Republica Moldova se poate mândri de drumul parcurs de la independență încoace și poate avea încredere in destinul și viitorul european. Faceți parte din familia europeană și puteți conta pe sprijinul și respectul Europei. Uniunea Europeană va fi mai puternică cu Moldova, iar Moldova va fi și ea în Europa mai puternică și mai prosperă împreună. Vom scrie un nou capitol din istoria Moldovei și a Europei”.

Și Donald Tusk a surprins mulțimea, adresându-se în limba română: „Ziua în care ați ales libertatea și demnitatea în locul fricii și al dominației străine. Atunci când un popor este unit și curajos, nici un imperiu nu îl poate înfrânge. Voi, moldovenii ați arătat că aveți această putere. Ați arătat lumii că Moldova trăiește după valorile noastre comune, valorile europene – libertate, democrație, solidaritate. Viitorul Moldovei este în Uniunea Europeană. Europa este un proiect de pace, iar Moldova este parte din acest proiect”.

Friedrich Merz a ținut un discurs în limba engleză și a publicat și un mesaj în limba română pe contul său de X: „Acum 34 de ani, Republica Moldova a ales calea independenței. În același an, după decenii de diviziune, țara mea, Germania, marca primul an de la reunificare. Atât în Germania, cât și în Moldova știm ce înseamnă să schimbi cursul istoriei în bine. Știm și despre oportunitățile, și despre provocările care vin odată cu alegerea drumului libertății. Germania a recunoscut rapid Republica Moldova, în 1991. De atunci, am construit un parteneriat solid și vom continua să-l consolidăm mulți ani de acum înainte, Credem că toți oamenii se nasc liberi și egali în demnitate și în drepturi. Țara mea, Germania, și întreaga Uniune Europeană sunt ferm alături de voi, alături de Moldova”.

Distribuie articolul

Citește și