𝐈𝐧𝐜𝐮𝐫𝐚𝐛𝐢𝐥𝐮𝐥 𝐭𝐫𝐢𝐬̦𝐨𝐫

Într-un recent comunicat al PSDE, condus mai nou de ratatul/eșuatul prezidențiabil Tudor Ulianovschi, se menționează niște lucruri strigătoare la cer. Minciuna, demagogia, ipocrizia și manipularea sunt calitățile “diplomatice” distincte care-l caracterizează plenar pe “tehnocratul” lui Plahotniuc. Despre corectitudinea și integritatea campaniei prezidențiale a ex-candidatului Tudor Ulianovschi (începută încă în aprilie 2024, conform celor confirmate de […]
19 septembrie 2025

Într-un recent comunicat al PSDE, condus mai nou de ratatul/eșuatul prezidențiabil Tudor Ulianovschi, se menționează niște lucruri strigătoare la cer. Minciuna, demagogia, ipocrizia și manipularea sunt calitățile “diplomatice” distincte care-l caracterizează plenar pe “tehnocratul” lui Plahotniuc. Despre corectitudinea și integritatea campaniei prezidențiale a ex-candidatului Tudor Ulianovschi (începută încă în aprilie 2024, conform celor confirmate de Ștefan Efros, fost coleg de campanie prezidențială al acestuia) urmează să se pronunțe procuratura anticorupție, fiscul, ANI și CEC, inclusiv SIS (că tot are mai multe “cârtițe” pe acolo). Recentele probe, prezentate public de către omul de afaceri Ștefan Efros, oferă suficiente bănuieli rezonabile ca aceste instituții ale statului să se autosesizeze chiar până dl Efros se va adresa în instanțele respective ( https://www.jurnaltv.md/…/candidatul-pentru-functia-de… ).

Dar să revenim la comunicatul PSDE. Câtă nesimțire și sfidare publică ar trebui să ai ca să menționezi că “𝐃𝐨𝐦𝐧𝐮𝐥 𝐔𝐥𝐢𝐚𝐧𝐨𝐯𝐬𝐜𝐡𝐢 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐬𝐢𝐧𝐠𝐮𝐫𝐮𝐥 𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐮 𝐝𝐞 𝐄𝐱𝐭𝐞𝐫𝐧𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐚 𝐜𝐞𝐫𝐮𝐭 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐭𝐫𝐢𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐎𝐍𝐔 𝐫𝐞𝐭𝐫𝐚𝐠𝐞𝐫𝐞𝐚 𝐭𝐫𝐮𝐩𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐫𝐮𝐬𝐞 𝐝𝐞 𝐩𝐞 𝐭𝐞𝐫𝐢𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮𝐥 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐢𝐢 𝐌𝐨𝐥𝐝𝐨𝐯𝐚”!? Această declarație demagogică și mincinoasă are o conotație exclusiv electorală. După ce a pierdut penibil alegerile prezidențiale, Ulianovschi își dorește, cu orice preț, să ajungă în parlament, iar “scopul scuză mijloacele”. Dacă “tehnocratul” lui Plahotniuc mizează pe necunoașterea realității de către majoritatea electoratului, atunci cum rămâne cu diplomații de carieră de la Externe (mai ales cei care au fondat ministerul), pe care acesta-i scuipă direct în față doar pentru a-și atrage electoratul de partea sa? Cum poți să minți cu atâta nerușinare și impertinență infantilă, când unii dintre diplomații noștri au făcut mari sacrificii de serviciu ca să promoveze la nivel european și internațional necesitatea retragerii trupelor rusești de ocupație de pe teritoriul nostru, inclusiv la ONU, mai ales cu guvernări vădit pro-ruse la Chișinău? Nu era atât de simplu, ba chiar implica și riscuri de a fi dat afară de la Externe. O cunosc din experiența personală, dar și a câtorva colegi (de altfel, foarte puțini), care scriau alocuțiunile la acest subiect sensibil pentru președinte, prim-ministru și ministru de externe.

La nivel de miniștri de externe Nicolae Țâu a fost primul, care încă în octombrie 1992 (!) a solicitat retragerea armatei ruse de pe teritoriul nostru de la tribuna Adunării Generale a ONU. Alocuțiunea ministrului Tâu a fost publicată și în cotidianul oficial “Moldova Suverană” pe 10 octombrie 1992 cu titlul “Armata a 14, o sursă permanentă de tensiune” (vedeți anexele și, mai ales, textul în aldin/bold). În octombrie 1993, același ministru de externe, Nicolae Țâu, a insistat din nou de la tribuna Adunării Generale a ONU ca armata rusă să plece din Republica Moldova. Nu exclud că, urmare acestor demersuri , la insistența Federației Ruse, ministrul Țâu a fost nevoit să-și piardă funcția.

Primul președinte al Republicii Moldova, Mircea Snegur, a insistat pe retragerea armatei ruse din zona transnistreană de la tribuna ONU încă pe 2 martie 1992 (vedeți imaginea din anexă). Practic, cam toți miniștrii de externe și șefi ai statului nostru (cu excepția lui Dodon) au insistat pe retragerea armatei ruse la Adunările Generale ale ONU.

Așadar, minciuna că “𝐃𝐨𝐦𝐧𝐮𝐥 𝐔𝐥𝐢𝐚𝐧𝐨𝐯𝐬𝐜𝐡𝐢 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐬𝐢𝐧𝐠𝐮𝐫𝐮𝐥 𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐮 𝐝𝐞 𝐄𝐱𝐭𝐞𝐫𝐧𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐚 𝐜𝐞𝐫𝐮𝐭 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐭𝐫𝐢𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐎𝐍𝐔 𝐫𝐞𝐭𝐫𝐚𝐠𝐞𝐫𝐞𝐚 𝐭𝐫𝐮𝐩𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐫𝐮𝐬𝐞 𝐝𝐞 𝐩𝐞 𝐭𝐞𝐫𝐢𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮𝐥 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐢𝐢 𝐌𝐨𝐥𝐝𝐨𝐯𝐚” a ieșit, din nou, la suprafață și toată lumea se poate convinge de această manipulare jalnică din partea unui “diplomat de carieră” al lui Plahotniuc. Individul chiar crede că diplomația moldovenească “s-a născut” abia pe 10 ianuarie 2018 și a sucombat iremediabil pe 8 iunie 2019, exact perioada în care a deținut funcția de ministru de externe!

Cred că cel mai bun remediu politic pentru acest carierist incurabil și mincinos patologic a fost rezultatul dezastruos de la alegerile prezidențiale din anul trecut. Cu certitudine, aceeași soartă îl așteaptă și la actualele alegeri parlamentare. Cu minciuna, demagogia și manipularea nu ajungi departe, chiar dacă din spate te împinge “deținutul politic” din Grecia, Vladimir Plahotniuc.

Distribuie articolul

Citește și